sk
cz
Úvod Prehľad článkov Kuna v aute robí len neplechu. Zatočte s ňou!

Kuna v aute robí len neplechu. Zatočte s ňou!

Kuna v aute robí len neplechu. Zatočte s ňou!
Už sa vám niekedy stalo, že ste ráno sadli do auta a nešlo naštartovať? A keď ste otvorili kapotu, našli ste zvyšky chlpov a prehryznuté káble? To si zrejme kuna vyhliadla vaše auto ako úkryt.

Po zaparkovaní zostáva motor nejaký čas teplý, čo je lákadlom pre kuny. Počas chladných večerov kuna vyhľadáva vozidlá hneď po zaparkovaní a na noc sa usadí vedľa vyhriateho motora. Problémom však je, že kuna pri motore len nespí.

Všade samé káble

Kunu priťahuje hlavne teplo motora v aute, ale nepohrdne ani káblom. Guma, ktorou sú káble zvyčajne potiahnuté, kunám chutí. Po usadení v aute sa títo malí škodcovia často pustia do káblov a vy potom s vozidlom určite neopustíte parkovisko.

Ak si kuna obľúbi vaše auto, nemá problém vracať sa každú noc a vy môžete očakávať veľké škody. Pod kapotou nájdete nielen nespočetné množstvo rozhryzených káblov, ale objavíte aj zvyšky potravy a pravdepodobne aj nepríjemný zápach, ktorý sa veľmi často dostane i do interiéru automobilu.

Kuna nepohrdne ani izoláciou v kapote. Skôr než sa nazdáte, môže sa z vášho vozidla stať nepojazdný dom pre kuny. Boj s malým záškodníkom nie je jednoduchý, ale rozhodne sa dá vyhrať.

Hurá do boja!

Kuna v aute rozhodne nie je vítaná. Teraz nie je čas otáľať s jej vyháňaním. V prvom rade by sme sa mali zamerať na odstránenie všetkého pachu kuny z motora. Ak tak neurobíme, všetky spôsoby vyháňania budú pravdepodobne zbytočné. Po dôkladnom umytí môžeme zvoliť vhodný nástroj na ochranu motora pred kunami.

Na trhu nájdete napríklad spreje proti kunám alebo plašiče. Sprej je, samozrejme, lacnejší variant, ale je to trochu prácne. Aby mal sprej ten správny efekt, je ho vhodné používať pomaly každý deň počas dlhšieho časového obdobia. Stačí párkrát vynechať a kunu budete mať späť. Nakoniec môže byť táto možnosť pomerne drahá.

Najlepším riešením do áut sú plašiče. Plašič kún sa veľmi ľahko inštaluje do auta a navyše je to dlhodobá investícia. Môžete si vybrať, či budete plašič napájať tužkovými batériami, alebo ho pripojíte priamo k motoru. Inštalácia nie je vôbec zložitá a s produktom vám vždy príde i podrobný návod.

Dôležité je umiestnenie ultrazvukového plašiča v motorovom priestore. Plašič musí byť umiestnený tak, aby sa zvuk mohol šíriť po celom mieste. Najlepšie je teda umiestniť zariadenie priamo pod kapotu do rohu. Ak si zvolíte pripojenie plašiča k motoru, prístroj sa po zaparkovaní sám automaticky aktivuje a je aktívny až do ďalšieho naštartovania. To vám poskytne spoľahlivú ochranu pred malým škodcom. Vďaka premenlivej výške tónu si kuna na zvuk nezvykne a radšej odíde z auta, než aby sa vystavovala nepríjemnému prostrediu.

Automobil je pre mnohých z nás každodennou nutnosťou, a ak sa náhle stane nepojazdným, môže to znamenať pre nás veľké nepríjemnosti. Jedným z častých dôvodov, prečo nám nechce auto naštartovať, sú rozhryzené káble od kuny, ktorá sa usídlila v našom aute. Je nutné okamžite začať s príslušnými krokmi, aby ste sa zbavili kuny čo najrýchlejšie. Rozhodne na nič nečakajte, inak vám kuna premení auto na dreváreň!